LED-julbelysning för elljusstake
Julen börjar närma sig och även tiden för att plocka fram elljusstakarna. Varje år blir vi tvingade att leta efter nya lampor till adventsstaken. Nu har vi på Ledbutik.se äntligen hittat lösningen.
Med våra energisnåla LED-topplampor kan du byta samtliga E10-lampor hemma, Lampan är unik och passar i allt från 5-armade elljusstakar och uppåt Denna universal-lysdiod passar i de flesta typer av elljusstakar.
Lampan förbrukar endast 0,1W, vilket ska jämföras mot traditionell belysning som drar 3W, en energibesparing på ca 20W för en 7-armad elljusstake. Livslängden på LED-lampan är över 20 000 timmar, genom att byta till dessa LED-lampor har du en belysning som håller många år framöver.
Unikt för de LED-lampor du hittar på Ledbutik.se är att de är helt fria från bly och kvicksilver. Färgtemperaturen är mycket nära traditionell adventsbelysning, speciellt framtagen för svenska förhållanden.
Jämfört med vanlig julgransbelysning sänker LED-E10-topplampor energiförbrukningen med över 95%.
Just nu har vi ett specialerbjudande på vår hemsida där du får hela 7 st lampor för endast 59 kr inkl moms.
Köp lampor i vår webbutik:
LED-elljusstaksbelysning E10-sockel.
Andra poster om: Advent, belysning, glödlampor, inredning, julbelysning, LED-belysning


2009/11/27 at 23:16
Lysdiod says:Snygg konvertering! Hittade in hit via google när jag sökte på lysdioder och bloggar…
2009/11/28 at 01:46
LED.belysning för julgransbelysning | LED-belysning - Energisnåla lampor says:[...] Webshop « LED-julbelysning för elljusstake [...]
2009/12/10 at 19:31
Jakob Fjellander says:Hej! Jag har hört att LED-lampor lyser mycket svagare än ”traditionella” lampor. Varför görs inte lamporna i två utföranden, ett med effekt 0,1W och ett med 0,2W?